Asset Publisher Asset Publisher

Las bez barier

Jak wygląda las w różnych porach roku?

„Las bez barier” to projekt zrealizowany przez Nadleśnictwo Biłgoraj w ramach działań promocyjnych na rok 2017 dofinansowanych przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Jego celem było pokazanie lasu i zrównoważonej gospodarki leśnej dzieciom niepełnosprawnym, ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biłgoraju. Niestety mają one organiczone możliwości uczestnictwa na co dzień w zajęciach z edukacji leśnej, szczególnie w terenie. Przedsięwzięciem zainteresowały się również lokalne media: zarówno prasa, jak i radio. Katolickie Radio Zamość przeprowadziło audycje z 4 wypraw do lasu młodych miłośników przyrody zorganizowanych wiosną, latem, jesienią i zimą.

Wiosna kojarzy się wszystkim z budzącą się do życia przyrodą, z czymś nowym. Działania na Nadleśnictwa Biłgoraj skupiły się na sadzeniu lasu. W ramach akcji „1000 drzew na minutę” każdy uczestnik posadził swoje drzewko, przekonując się, że nie jest to proste zadanie. W nagrodę otrzymał certyfikat. Następnie dzieci odwiedziły szkółkę leśną, gdzie omówiona została droga – „od nasionka do sadzonki”. Pobyt zakończył się tradycyjnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Letnie słoneczne miesiące umożliwiły zorganizowanie bardzo ciekawej wycieczki do „Parku Rozrywki Zoom Natury” w Janowie Lubelskim. Znajdują się tam nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą. Można tam poczuć las poprzez zmysły zapachu, słuchu i wzroku. Jest to idealne miejsce do poznawania przyrody z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych i interaktywnych. Dodatkowo uczestnicy wycieczki aktywnie spędzili czas w parku linowym oraz spacerując wzdłuż zalewu i po pięknej Puszczy Solskiej. 

Nikogo nie trzeba przekonywać do leśnych wędrówek, gdy za oknem piękna polska złota jesień. Z uroków tej pory roku skorzystały również dzieci uczestniczące w projekcie i udały się do lasu. Zobaczyły ile urosły posadzone przez nich drzewka. Następnie poznały dary jesiennego lasu, w tym grzyby, których w tym roku było wyjątkowo dużo. Uczestnicy przekonali się również, że nie wszystkie owoce leśne są słodkie, czego najlepszym przykładem były borówki brusznice i żurawina. Nagrodą za dzielną wędrówkę po lesie były plecaki, które zmotywują dzieci do kolejnych wycieczek do lasu.

Ostatnie zimy są bardzo kapryśne. Tegoroczny grudzień obfitował w temperatury dodatnie, nawet 12-cio stopniowe. Zaplanowany kulig po śnieżnych ostępach leśnych musiał ustąpić miejsca - przejażdżce bryczką. To nie zniechęciło dzieci do wsłuchania się i obserwowania jak las „usypia” i szykuje się do najtrudniejszego okresu podczas roku. Wyjazd był również możliwością pokazania, że las jest miejscem odpoczynku i rekreacji. Leśnicy przypomnieli uczestnikom zasady zachowania się w lesie, aby nie przeszkadzać przyrodzie i jej dzikim mieszkańcom.

O sukcesie akcji świadczą uśmiechy ich uczestników. Natomiast las zyskał nowych, bardzo oddanych 35 przyjaciół.