AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Gościnnie w Instytucie Badawczym Leśnictwa

Wieloletnie doświadczenie, ogrom wiedzy i mnóstwo pomysłów!

Tak można krótko podsumować szkolenie dla edukatorów leśnych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, które zostało zorganizowane w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym w dniach 25-26 maja 2017 r.

Program szkolenia był bardzo napięty. Pani mgr inż. Grażyna Głuch – wieloletni edukator, przedstawiciel IBL-u – zadbała o dostarczenie naszym pracownikom wiedzy na temat edukacji leśnej, form, metod i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w jej pracy. Przekazała stosowane przez siebie rozwiązania i inspiracje, które można uwzględnić w pracy z różnymi grupami wiekowymi. Lubelscy edukatorzy leśni mogli zaczerpnąć pomysły z bogato wyposażonej Izby Edukacji Leśnej. Znajdowało się tam wiele eksponatów, gier dydaktycznych, zabaw z wykorzystaniem pomocy naukowych m.in. klucz do rozpoznawania drzew, krzewów, grzybów, zwierząt, roślin itp. Będą one stanowiły cenną wskazówkę przy organizacji zajęć z zakresu: zrównoważonej gospodarki leśnej np. warsztatów o drewnie oraz tematów dotyczących zagadnień przyrodniczo-leśnych.

Pani Grażyna przygotowała dla nas zajęcia na bardzo wysokim poziomie. Za profesjonalne podeście do tematu - Jej i Dyrekcji Instytutu Badawczego Leśnictwa - bardzo dziękujemy. Widać było ogromną wiedzę i lata praktyki. Szkolenie oceniamy jako bardzo wartościowe i potrzebne. Poznaliśmy bardzo dużo atrakcyjnych metod i pomocy edukacyjnych. Czas był wypełniony po brzegi. Pozostaje tylko niedosyt. – jednogłośnie podsumowują lubelscy edukatorzy.

Zajęcia prowadzone były nie tylko w Izbie Edukacji Leśnej, ale i na ścieżce znajdującej się na terenie IBL-u. Infrastruktura turystyczna wzbudziła duże zainteresowanie. Edukatorzy wcielili się w role odkrywców lasu i sprawdzili swoją wiedzę na ścieżce edukacyjnej: „Na sosnowym szlaku". A dzięki pięknej słonecznej pogodzie rozruszali mięśnie i umysły na ścieżce rekreacyjno-edukacyjnej „Ruch w świecie zwierząt".

Dodatkowo Instytut Badawczy Leśnictwa udostępnił wirtualną ścieżkę edukacyjną „Pogromcy leśnych mitów" (do pobrania na swój telefon komórkowy). Gra polega na odnalezieniu na terenie IBL-u, przy pomocy wirtualnej mapy, 8 przystanków edukacyjnych. Po dotarciu do danego przystanku automatycznie uruchamiany jest quiz dotyczący mitu związanego kolejno z: Instytutem, owadami, drzewami, lasami, grzybami, pożarami, ssakami i ptakami.

Dwa dni szkolenia upłynęły pod znakiem lasu, nawiązywania kontaktów i zdobywania nowej wiedzy.