Aktualności Aktualności

Wielki jubileusz parafii patrona leśników

Parafia w Stanach jest jedyną w Polsce, która nosi imię patrona leśników. W ostatnią niedzielę świętowano jubileusz 200-lecia jej erygowania, który połączono z dorocznym odpustem ku czci św. Jana Gwalberta.

Dwieście lat temu miejscowości położone w samym sercu Puszczy Sandomierskiej zjednoczyły parafialne więzi. Dokładnie w 1818 roku erygowano parafię w Stanach. Inicjatorem założenia tej wspólnoty parafialnej był ks. Jan Przemykalski, który postanowił obrać za jej patronów św. Teklę oraz św. Jana Gwalberta, zakonnika który zasłynął z opieki nad lasami a od 1951 roku jest patronem ludzi lasu. W trakcie II wojny światowej, wybudowany w 1802 roku kościół rozebrali hitlerowcy, wysiedlając mieszkańców miejscowości, z której uczynili własny poligon wojskowy. Dzięki staraniom księdza Józefa Skoczyńskiego udało się ocalić cały kompleks sakralny wraz z wyposażeniem i po wojnie przeniesiono go do Stalowej Woli. W 1948 roku, na miejscu dawnej świątyni wybudowano nowy drewniany kościół. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się od poświęcenia odnowionej świątyni, w tym znajdującej się w nim drewnianej polichromii i odrestaurowanych ołtarzy. Obok kościoła stanęła wydrążona w lipie kapliczka z wizerunkiem patrona leśników ufundowana przez jednego z pracowników Nadleśnictwa Rudnik.

Odpust ku czci św. Jana Gwalberta organizowany w dniu jubileuszu 200-lecia parafii w Stanach zbiegł się ze świętem powstałej w tym samym roku diecezji sandomierskiej.

Do niewielkiej miejscowości położonej na styku trzech podkarpackich nadleśnictw znajdujących się w zasięgu terytorialnym RDLP w Lublinie (Nowa Dęba, Rudnik i Rozwadów), przybyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, duchowni oraz liczna rzesza leśników z terenu lubelskiej dyrekcji LP, na czele z zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej Adamem Kornatem oraz nadleśniczymi najbliżej położonych nadleśnictw. W uroczystościach uczestniczyli także leśnicy z RDLP w Krośnie, na czele z zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej, Markiem Mareckim. Uroczystej mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił duszpasterz diecezji sandomierskiej, biskup Krzysztof Nitkiewicz. Liturgię uświetnił chór katedralny z Sandomierza i Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”.

Życzeniem naszego wielkiego rodaka, Świętego Jana Pawła II było, aby każda parafia stanowiła wspólnotę życia i miłości. Doniosła rocznica, którą dziś obchodzimy, jest doskonałą okazją, aby za ten dar podziękować. W sposób szczególny czynimy to my leśnicy, dziękując za wstawiennictwo i opiekę patronowi tej świątyni, św. Janowi Gwalbertowi, który od 1951 roku jest także patronem ludzi lasu – napisał w liście skierowanym do proboszcza parafii w Stanach, ks. Zbigniewa Mistaka, dyrektor RDLP w Lublinie Jerzy Sądel, przekazując najlepsze życzenia i z serca płynące gratulacje całej wspólnocie parafialnej i wszystkim mieszkańcom gminy Bojanów. Wyrazem wdzięczności lubelskich leśników były dęby, które posadzono na pamiątkę trzech jubileuszy: 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 200-lecia miejscowej parafii i diecezji sandomierskiej. Po zakończeniu mszy świętej odbył się piknik parafialny przygotowany przez lokalną społeczność.

Kościół w Stanach jest jednym z dwóch miejsc kultu relikwii św. Jana Gwalberta na terenie lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Relikwie patrona leśników sprowadzono tam w 2007 roku z Opactwa Vallombrosa we Włoszech, dzięki staraniom księdza Zbigniewa Mistaka. Drugim miejscem jest kościółek „na wodzie” w Zwierzyńcu, w którym relikwie św. Jana Gwalberta czci się od 2016 roku.