Aktualności Aktualności

Symbol pamięci o Osuchach

Na ścianie zamojskiego Zakładu Karnego odsłonięto mural upamiętniający bitwę pod Osuchami.

Projekt poświęcony pamięci największej bitwy partyzanckiej II wojny światowej powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Pokaźny mural obrazuje za pomocą geometrycznych figur las i walczących partyzantów. Malowidło ma 47 metrów długości i 3 metry wysokości, a jego autorką jest pochodząca z Zamościa artystka Agnieszka Rzeźniak.
Mamy nadzieję, że będzie upamiętniał, ale też edukował jak najszerszą grupę odbiorców – informuje dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej Wiesława Kubów, odpowiedzialna za realizację zadania.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na największym w Polsce cmentarzu partyzanckim w Osuchach, gdzie kwiaty w imieniu dyrektora RLDP w Lublinie złożyli nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów, Stanisław Nawrocki oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce, Mariusz Nagadowski, którego dziadek Aleksander Nagadowski ps. „Ścigacz” był uczestnikiem walk na tym terenie.

Uczestnicy wydarzenia udali się do Zamościa w asyście Motocyklowej Grupy Patriotycznej, gdzie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego oprawiono uroczystą mszę świętą w intencji partyzantów poległych pod Osuchami. Przewodniczył jej biskup senior diecezji zamojsko-lubaczowskiej Jan Śrutwa, który dokonał również poświęcenia nowopowstałego dzieła.

Bitwa pod Osuchami była największą bitwą partyzancką i jednym z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej. Nocą z 24 na 25 czerwca oddziały ok. 1,2 tys. partyzantów starały się przerwać oblężenie niemieckiego wojska liczącego ok. 30 tys. żołnierzy. Według różnych źródeł poległo ok. 400 partyzantów. Wśród nich było 29 leśników.

Po uroczystym odsłonięciu muralu list dyrektora lubelskiej dyrekcji Jerzego Sądla odczytał zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, Adam Kornat. –Poprzez symboliczne odsłonięcie muralu chcemy złożyć hołd wszystkim bohaterom poległym w imię wolności naszej ojczyzny, wyrażając najwyższy szacunek i uznanie dla żyjących weteranów partyzanckich walk w Puszczy Solskiej – napisał dyrektor Sądel, podkreślając, że obecność leśników na tym wydarzeniu nie była przypadkowa.

Bohaterscy partyzanci stawali do tej walki z odwagą i determinacją, walcząc do ostatnich kropli krwi w imię wypisanych na sztandarach wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Wielu z nich, na czele ze swoimi dowódcami, pozostało w leśnych ostępach Puszczy Solskiej na zawsze. Wśród nich było również 29 leśników, dlatego upamiętnianie wydarzeń z czerwca 1944 roku ma dla nas szczególny wymiar – zaznaczył.

Oprócz Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”, w gronie fundatorów muralu znalazły się także nadleśnictwa RDLP w Lublinie – Józefów, Biłgoraj i Tomaszów Lubelski, Grupa Azoty Puławy S.A. oraz Nadleśnictwo Narol.