Aktualności Aktualności

Święto Niezapominajki

Niezapominajki to są kwiatki z bajki! Rosną nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem. Gdy się płynie łódką, Śmieją się cichutko I szepcą mi skromnie: „Nie zapomnij o mnie" - M. Konopnicka "Niezapominajki"

To święto jest obchodzone od 2002 r. Jego pomysłodawcą jest redaktor Andrzej Zalewski z Polskiego Radia (Eko-Radio)”. Obchody tego święta w LP zapoczątkował razem z nim Pan Dyrektor Grzegorz Lenart.

„Niezapominajka", w zamyśle pana Redaktora, miała być pewnego rodzaju konkurentem dla przeniesionych z „zachodu" „walentynek". Andrzej uważał bowiem, że w polskiej tradycji maj jest symbolem najpiękniejszego okresu w przyrodzie – wiosny i miesiąca polskich zakochanych – wyjaśnia Grzegorz Lenart.

Liga Ochrony Przyrody we współpracy z RDLP w Lublinie już po raz trzynasty zorganizowała „Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy z okazji „Święta Polskiej Niezapominajki" edycja XIII". Uczestnicy mogli spróbować swoich możliwości w różnych kategoriach tematycznych, od plastycznego przedstawienia tematu, przez wiersze czy fotografie. Uroczyste podsumowanie odbyło się na terenie Nadleśnictwa Świdnik 15 maja nad Zalewem Zemborzyckim, w wiacie edukacyjnej „Dąbrowa". Wśród zaproszonych gości byli m.in. Elżbieta Małek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Lenart - z-ca dyrektora ds. ekonomicznych w RDLP w Lublinie, Rafał  Cieślak– Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Świdnik. Laureatom zostały wręczone nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie,  RDLP w Lublinie oraz LOP oddział w Lublinie. Organizatorem poczęstunku było Nadleśnictwo Świdnik. Dodatkową atrakcją dla uczestników wydarzenia były gry, zabawy i konkursy o tematyce leśnej. Każde dziecko opuściło Leśnictwo Zemborzyce z uśmiechem na twarzy, nową wiedzą i drobnym upominkiem od leśników.