Aktualności Aktualności

Strzelali w ramach szkolenia

Ponad 60 strażników leśnych z nadleśnictw RDLP w Lublinie miało okazję podnosić swoje umiejętności strzeleckie podczas szkolenia, które odbyło się w Kumowej Dolinie k. Chełma.

Podobnie jak przed dwoma laty, miejscem szkolenia strzeleckiego była strzelnica Polskiego Związku Łowieckiego w Kumowej Dolinie na terenie Nadleśnictwa Chełm. Strażnicy leśni z lubelskiej dyrekcji LP mogli doskonalić swoje umiejętności strzeleckie i poszerzać wiedzę na temat posługiwania się bronią. W ramach szkolenia przeprowadzono także rywalizację o miano najlepszego strzelca.

Na wstępie, uczestnicy warsztatów zapoznali się z zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią i regulaminem strzelnicy. Dopiero po zakończeniu części teoretycznej strażnicy mogli przystąpić do szlifowania umiejętności w praktyce. Część praktyczną rozpoczęło tzw. strzelanie statyczne, w którym każdy ze strażników musiał osiągnąć określoną liczbę punktów, aby zakończyć szkolenie z wynikiem pozytywnym.

Na rywalizację punktowaną składało się natomiast strzelanie statyczne z dużego dystansu oraz strzelanie dynamiczne do popperów. Zwycięzcą klasyfikacji ogólnej został Michał Gazda z Nadleśnictwa Puławy, który wyprzedził Marka Dziaduszyńskiego z Nadleśnictwa Chełm i Kamila Mikę z Nadleśnictwa Lubartów.

W klasyfikacji specjalnej, w której brano pod uwagę tylko rezultaty ze strzelania dynamicznego do popperów, nie było mocnych na Marka Dziaduszyńskiego z Nadleśnictwa Chełm, aktualnego Mistrza Polski Straży Leśnej w strzelaniu dynamicznym z pistoletu centralnego zapłonu. Tuż za nim uplasował się Michał Gazda z Nadleśnictwa Puławy, a trzecie miejsce zajął Kamil Mika z Nadleśnictwa Lubartów.

Najlepsza w klasyfikacji drużynowej była reprezentacja Nadleśnictwa Puławy w składzie: Michał Gazda, Aleksander Wasilewski. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Nadleśnictwa Chełm, które reprezentowali Dariusz Rubik i Marek Dziaduszyński, a rywalizację na trzecim miejscu ukończyli strażnicy leśni z Nadleśnictwa Lubartów – Dariusz Filipczak i Kamil Mika.
Systematyczne sprawdzenie umiejętności jest elementem nowych zasad szkoleniowych obowiązujących od 2016 roku. Organizatorzy szkolenia z Nadleśnictwa Chełm zadbali, aby przebiegło ono sprawnie i co najważniejsze bezpiecznie, ponieważ bezpieczeństwo wszystkich uczestników było tego dnia dla nas najważniejsze. Staraliśmy się urozmaicić program warsztatów i uwzględnić w nim nowe elementy. Nasi strażnicy są dobrze przygotowani do wypełniania swoich obowiązków. Świadczą o tym wyniki szkolenia i jego poziom, który z roku na rok jest coraz wyższy – podsumowuje główny specjalista SL ds. Straży Leśnej, Jerzy Reja, jeden z organizatorów wydarzenia.  

Wszyscy strażnicy ukończyli szkolenie z wynikiem pozytywnym, co poświadczał otrzymany przez nich okolicznościowy „certyfikat”. Najlepsi strzelcy dostali puchary ufundowane przez dyrektora RDLP w Lublinie Jerzego Sądla, dyplomy oraz drobne upominki, które wręczyli obecni w Kumowej Dolinie nadleśniczowie: nadleśniczy Nadleśnictwa Chełm Krzysztof Dźwierzyński, nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw Waldemar Czajka oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik, Ireneusz Hołodniak.