Aktualności Aktualności

Promocja Lubelskich Lasów u Polonii w USA

W dniach 14-21 maja, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w Chicago, gościła delegacja z województwa lubelskiego.

Dyrektor RDLP w Lublinie, jako członek Społecznego Komitetu przy Europejskiej Fundacji Aktywności Społecznej wraz z delegacją z województwa Lubelskiego, na czele z Wojewodą Panem Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli w spotkaniach z gubernatorem Scottem Walker, senatorem Kenn’em Skowrońskim a także Polonią chicagowską w Millennium Park.

Celem wizyty było podziękowanie Polonii amerykańskiej za wieloletnie wsparcie i pomoc, propagowanie troski o polskość, ale również nawiązanie obustronnej współpracy gospodarczej.

Głównym punktem programu było odsłonięcie tablic pamiątkowych w kościele św. Ferdynanda w Chicago poświęconej b. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W uroczystościach brał udział Prezydent RP – Andrzej Duda wraz z małżonką.

Chciałbym, żebyście byli jednością i chciałbym, żebyście byli jako jedność postrzegani, także przez polityków w Stanach Zjednoczonych; żeby oni czuli respekt wobec Polonii, Polaków, a tym samym wobec Polski; żeby mieli pewność, że jeżeli coś będzie nie tak, to Polacy staną w obronie swojej ojczyzny, że nie pozwolą szargać jej dobrego imienia – apelował do Polonii Prezydent RP Andrzej Duda.

Na tablicach można przeczytać krótki życiorys dwóch prezydentów, a także wyjaśnienie inicjatywy jej powstania: „Dar mieszkańców województwa lubelskiego dla polonii amerykańskiej w Chicago w podzięce za pielęgnowanie wiary, dziedzictwa kultury i tradycji narodowej oraz godne upamiętnianie ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 r. W 100. Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.”

Jak wyjaśnia wojewoda Przemysław Czarnek, tablice mają służyć przypominaniu Polakom mieszkającym na obczyźnie a także Amerykanom sylwetki postaci, które w sposób szczególny zasłużyły się w sprawie odzyskania przez Polskę właściwego kształtu państwa.

Wizyta w USA miała również na celu promocję Lasów Państwowych, polskiego modelu leśnictwa, zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej z uwzględnieniem aspektów ochrony przyrody i edukacji leśnej społeczeństwa. Dyrektor RDLP w Lublinie – Jerzy Sądel – podkreślał wyjątkowe walory krajobrazowe terenów Lubelszczyzny. Zachęcał do wypoczynku w lesie, korzystania z uroków jakie daje las.

 

Materiały do pobrania