Aktualności Aktualności

Promocja łowiectwa w Zwierzyńcu

W sobotę w Zwierzyńcu dało się wyczuć myśliwską atmosferę. To za sprawą „Lubelskich Spotkań z Tradycją i Kulturą Łowiecką”, które odbyły się już po raz dziewiąty. 

Impreza na stałe wpisała się w kalendarium wydarzeń odbywających się na terenie naszego województwa. W Zwierzyńcu świętowali myśliwi i pasjonaci łowiectwa. Wydarzenie zainaugurowała msza święta w „kościółku na wodzie”. Podczas homilii ksiądz Leszek Bruśniak zwrócił uwagę na etos myśliwego, podkreślając niebagatelną rolę etyki łowieckiej dla poszanowania przyrody. Po zakończeniu eucharystii zebrani przeszli w uroczystym przemarszu na zwierzyniecki stadion, gdzie przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu, Henryk Studnicki dokonał oficjalnego otwarcia imprezy. Wręczono odznaczenia „zasłużony dla myślistwa”, a uroczyste ślubowanie myśliwskie złożyło trzech nowych członków PZŁ.

Kolejna edycja imprezy była jak zawsze doskonałą okazją do zaprezentowania, razem z bracią leśną, tradycji i kultury łowieckiej będącej cząstką kultury naszego narodu. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy sokolnictwa i psów myśliwskich, konkurs skubania ptactwa łownego, prezentacja wabienia zwierzyny i koncerty zespołów myśliwskich. Przybyli goście mogli nie tylko poznać łowieckie zwyczaje, lecz także skosztować smakołyków tradycyjnej kuchni myśliwskiej. Podobnie jak w ubiegłych latach zorganizowano konkurs „Myśliwskie smaki Lubelszczyzny”, w którym nagrodę dla najlepszego restauratora ufundował obecny w Zwierzyńcu dyrektor RDLP w Lublinie, Jerzy Sądel.   

Relacja z imprezy TVP 3 Lublin dostępna pod adresem (kliknij tutaj aby zobaczyć).

Organizatorami wydarzenia byli Marszałek Województwa Lubelskiego, Burmistrz Zwierzyńca, Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu, dyrektor RDLP w Lublinie, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego. Organizację przedsięwzięcia wsparły nadleśnictwa Biłgoraj, Janów Lubelski, Józefów, Tomaszów, Zwierzyniec.