Aktualności Aktualności

Proekologiczna niedziela nad Zalewem Zemborzyckim

Ekologia, ochrona środowiska, las - co je łączy? EKOpiknik!

Już po raz XII Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin zorganizował EKOpiknik Rodzinny. Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Bystrzyca w Lublinie wydarzenie mogło odbyć się na terenie Ośrodka „Słoneczny Wrotków" nad Zalewem Zemobrzyckim. EKOpiknik ma na celu przybliżyć społeczeństwu proekologiczne zachowania, jak segregacja odpadów, zbiórka zużytych baterii czy pokazy i wystawy sadzonek roślin ozdobnych. Jak co roku wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Po raz kolejny partnerem akcji została Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. Chcąc zachęcić Lublinian do wypoczynku i rekreacji na łonie przyrody oraz podziwiania walorów przyrodniczych, przygotowała foldery promujące nadleśnictwa oraz znajdujące się na ich terenie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, rowerowe, biegowe.

Ponadto przedstawiciele biura RDLP w Lublinie, Nadleśnictw Krasnystaw, Tomaszów i Świdnik przygotowali stanowiska promocyjno-edukacyjne. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w konkursach wiedzy leśnej dotyczącej zrównoważonej gospodarki leśnej, pracy leśnika, ochrony przyrody i lasu a także odcisnąć i rozpoznawać tropy mieszkańców lasu. Dodatkowo dzieci mogły wykonać różne prace plastyczno-artystyczne z wykorzystaniem darów lasu np. sowę, lisa czy jelenia. Młodzi odkrywcy przyrody chętnie poznawali strukturę ściółki leśnej dzięki „ścieżce zmysłów".

Rodzinny quest przyrodniczy okazał się przebojem wzbudzając największe zainteresowanie wśród dostępnych atrakcji na naszym stoisku. Zwycięzcy swoje zadanie wykonali w niecałe 10 minut!

Była to fajna, edukacyjna zabawa. Musieliśmy trochę pogłówkować np. z początku trudność sprawiło nam znalezienie bodziszka cuchnącego - podkreślał jeden z uczestników questu.

RDLP w Lublinie dziękuje wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko i brali udział w licznych konkursach i leśnych zabawach.