Aktualności Aktualności

Podsumowanie akcji Choinka

Przez niespełna dwa tygodnie, w okresie od 15 do 27 grudnia 2017 roku, strażnicy leśni podejmowali działania, których głównym celem była ochrona drzewostanów i młodników iglastych, zwłaszcza miejsc występowania jodły i świerka.

Strażnicy, wspierani przez Policję i Straż Graniczną, podjęli w tym okresie 107 interwencji kontrolując 180 pojazdów i 242 osoby.

Działania te przyniosły pozytywne rezultaty, bowiem podczas zakończonej akcji „Choinka 17” nie stwierdzono przypadków nielegalnego pozyskania choinek, co pokazuje, że problem z tym przejawem szkodnictwa leśnego jest coraz mniejszy.

Podczas akcji odnotowano 10 przypadków kradzieży drewna. W każdym z nich wszczęto czynności wyjaśniające.
Aktualnie sprawy są w toku, ale po zakończeniu postępowań mogą znaleźć swój finał w sądzie. Na obecnym etapie trwa szacowanie strat i ustalanie sprawców – komentuje Jerzy Reja, główny specjalista SL ds. Straży Leśnej RDLP w Lublinie.

Stwierdzono także 2 przypadki nielegalnego pozyskania stroiszu i 4 przypadki zaśmiecania lasu. Lubelscy straznicy zastosowali 31 pouczeń. Większość z nich była konsekwencją nielegalnego wjazdu do lasu. Strażnicy napominali właścicieli pojazdów, którzy wjeżdżali bądź parkowali swoje auta na terenach leśnych, w miejscach niedozwolonych.  

Wyniki akcji „Choinka 17” należy uznać za zadowalające. W tym roku nie stwierdzono żadnego przypadku nielegalnego pozyskania drzewek choinkowych, podczas gdy w trakcie zeszłorocznej akcji strażnicy odnotowali 7 takich przypadków. Cieszyć może również niewielka liczba innych przejawów szkodnictwa leśnego. Przed rokiem strażnicy leśni natrafili na 11 wnyków, zaś w tym roku nie zarejestrowano takiego przypadku, co dowodzi, że oprócz malejącego problemu kradzieży choinek zmniejsza się także proceder kłusownictwa. W dalszym ciągu problemem jest jednak zaśmiecanie lasu.