Aktualności Aktualności

Pies w lesie

Za oknem słońce. Pogoda zachęca do spacerowania m.in. po lesie. Takie wycieczki panujemy z rodziną, ale i z naszymi pupilami.

Jak należy się zachować w lesie?

Powinniście wiedzieć o kilku rzeczach związanych z przebywaniem czworonoga w lesie. Przede wszystkim pies w lesie powinien być na smyczy. Warto zaopatrzyć pupila w adresownik, a w nim podać dane kontaktowe właściciela. Przymocować go do obroży, w razie gdyby pies wyrwał się i zagubił – opowiada Michał Wojcieszkiewicz w jednym z odcinków Oblicza Lasów.

 

Czy można dostać mandat?

Według art. 166 kodeksu wykroczeń „Kto w lesie puszcza luzem psa (…) podlega karze grzywny albo karze nagany. Karę wymierza się w granicach od 20 zł do 500 zł.”

Co grozi leśnym zwierzętom?

Las jest domem dla zwierząt, ale dzikich. Pies jest tu tylko gościem. Zwierzęta leśne odbierają go jako groźnego dla nich drapieżnika. Gdy wyczuwają go z daleka albo usłyszą jego szczekanie - uciekają. Ale nie zawsze zdążą, a wtedy spotkanie z psem, nawet niedużym, który nie jest na smyczy – może skończyć się dla nich tragicznie.

Właściciele czworonogów najczęściej uważają swoich pupili za zupełnie niegroźnych lub świetnie wytresowanych. Tymczasem w każdym, nawet pozornie leniwym kanapowcu, drzemie drapieżnik. W konfrontacji z nagle ujawnionym instynktem łowieckim nawet najlepsza tresura może zawieść. Ponadto pies puszczony wolno napotykając na swojej drodze m.in. młode dzikich leśnych zwierząt może być dla nich niebezpieczny.

A co grozi psu?

Czworonogi w lesie narażone są na rozmaite zagrożenia. Psy mogą paść ofiarą kłusowników. Ci rozstawiają sidła i pułapki na zwierzynę, która zazwyczaj chodzi swoimi drogami, nie używając ścieżek czy traktów leśnych. Z tego powodu pies biegający luzem, który wyczuwa drogę poruszania się dzikich zwierząt, również może wpaść w zastawioną pułapkę.

Warto pamiętać o szczepionkach przeciw wściekliźnie. Są one zostawiane dla lisów. Takie „smakołyki” mogą poważnie zaszkodzić psom, które je zjedzą.

Zagrożenia pojawią się również ze strony zwierząt leśnych. Niebezpieczeństwem są głównie samice z młodymi, zwłaszcza samice dzików, które nie boją się obcych i w sytuacji zagrożenia - atakują.

To jak pies ma się „wybiegać”?

Pierwsza opcja to aktywność fizyczna razem z psem, np. bieganie czy jazda na rowerze. Jeżeli ma to być częsta aktywność, powinno zakupić się do tego odpowiedni sprzęt, m.in. pas biodrowy czy smycz z amortyzatorem – pozwala to mieć wolne ręce. Na zwykłe spacery warto zainwestować w dłuższą linkę, która pozwoli psu na oddalenie się od właściciela, a jednocześnie zatrzymanie go w razie, gdy poczuje zapach. Dobrze jest również zaopatrzyć się w elementy odblaskowe – np. obrożę, naklejkę na rzepy do szelek. Pozwoli to również ewentualnym innym spacerowiczom czy leśnikom na stwierdzenie, że pies (prowadzony np. na słabo widocznej lince czy widziany z daleka) jest pod kontrolą.