Aktualności Aktualności

O zwalczaniu ASF w teorii i praktyce

W związku z problemem z występowaniem ASF na terenie RDLP w Lublinie podjęto działania w zakresie szkolenia pracowników terenowych Służby Leśnej.

W Tarnobrzegu zorganizowano trzecią edycję szkolenia z zakresu ASF połączonego z doskonaleniem umiejętności strzeleckich myśliwych pracujących na co dzień w lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Szkolenie rozpoczęło się od wykładu lek. weterynarii Piotra Ruckiego, poświęconego problematyce ASF i środkom zapobiegającym jego rozprzestrzenianiu, ze szczególnym uwzględnieniem bioasekuracji działalności terenowych służb leśnych. Uczestnicy spotkania dyskutowali o najskuteczniejszych sposobach ograniczania zasięgu występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń, do których można zaliczyć m.in. działania związane ze zmniejszeniem liczebności populacji dzików oraz odnajdywaniem padłych sztuk, które stanowią rezerwuar tej choroby.  

W ramach części praktycznej uczestnicy mieli możliwość szlifowania swoich umiejętności strzeleckich. W trakcie zmagań wyłoniono najlepsze nadleśnictwa w kategorii drużynowej oraz najlepszych strzelców rywalizujących indywidualnie, w klasie mistrzowskiej i powszechnej.  

Bezkonkurencyjna w rywalizacji zespołów okazała się reprezentacja gospodarzy z Nadleśnictwa Nowa Dęba. Drugie miejsce zajęli pracownicy Nadleśnictwa Rudnik, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

Zwycięzcą klasy mistrzowskiej został Krzysztof Szczęch z Nadleśnictwa Nowa Dęba, drugi był Henryk Górski z Nadleśnictwa Rozwadów, a trzecie miejsce zajął Maciej Wójcik z biura RDLP w Lublinie.

Pierwsze miejsce w klasie powszechnej przypadło w udziale Hubertowi Fabisiakowi z Nadleśnictwa Chotyłów. Tuż za nim uplasował się Dariusz Filipczak z Nadleśnictwa Lubartów, a trzeci w tej kategorii był Sylwester Boho z Nadleśnictwa Rudnik.

Rywalizację nadleśniczych wygrał nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec, Leszek Michalec, drugi był nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik, Ireneusz Hołodniak, a trzecie miejsce zajął nadleśniczy Nadleśnictwa Mircze, Paweł Zawiślak.

Wyróżniający się uczestnicy szkolenia otrzymali z rąk dyrektora RDLP w Lublinie, Jerzego Sądla pamiątkowe puchary i dyplomy.