Aktualności Aktualności

O pracy leśników najlepiej w lesie! – warsztaty dla nauczycieli

W dniach 26-27 października nauczyciele szkół z Lublina i okolic mieli rzadką okazję do zapoznania się w praktyce z zadaniami, jakie realizują leśnicy w celu zachowania trwałych i pięknych lasów.

Taką możliwość dały im warsztaty pod nazwą „Jeden dzień pracy leśnika”. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski” w ramach projektu „Aktywnie w lesie i o lesie – edukacja społeczna na rzecz zrównoważonego rozwoju”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Jednym z głównych założeń tego projektu jest promocja działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i dbałości o stan środowiska naturalnego, w którą znakomicie wpisywała się inicjatywa leśników.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem systematyzującym wiedzę na temat organizacji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, źródeł jego finansowania oraz ogólnych celów przed nim stawianych. Słuchacze zapoznali się m.in. z najważniejszymi założeniami programu zwiększania lesistości Polski oraz zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej, będącej gwarancją trwałości lasów.

Po teorii przyszedł czas… na las! A w lesie? Ciekawe, niebanalne aktywności, związane z codzienną pracą leśników, przygotowane przez edukatorów RDLP w Lublinie wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Świdnik, którym należą się ogromne podziękowania za zaangażowanie włożone w organizację tego wydarzenia. Na uczestników warsztatów czekały nie tylko praktyczne prezentacje w terenie, lecz także wyzwania polegające na samodzielnym wykonaniu zadań, z jakimi mierzą się na co dzień leśnicy.

Nie można było wymarzyć sobie lepszego miejsca na rozpoczęcie praktycznej części warsztatów jak szkółka leśna – właśnie tu las bierze swój początek. Po interesującym wstępie, wśród nasion i sadzonek przeszliśmy do tematów związanych ze starszym pokoleniem lasu. Nie mogło zabraknąć instruktażu dotyczącego wyznaczania powierzchni manipulacyjnej i najważniejszych informacji o szacunkach brakarskich; był też czas na praktyczny pomiar wysokości drzewa i łamigłówki matematyczne podczas obliczania masy drewna stosowego i wielkowymiarowego. Nauczyciele zakładali partie kontrolne w celu jesiennego poszukiwania szkodników oraz składali pułapki feromonowe. Nie mogło także zabraknąć omówionego na przykładach tematu zakładania upraw i faz rozwojowych drzewostanu. Zwieńczeniem zmagań było sadzenie drzew – wszak jesień jest doskonałym okresem dla odnowień.

Po wszystkich zadaniach na zmęczonych ale zadowolonych uczestników czekało ognisko i samodzielnie upieczone kiełbaski.

Jak warsztaty oceniają sami nauczyciele? "Był to dla nas przyspieszony kurs praktyczny, który pozwolił zrozumieć i docenić ogrom pracy leśników i ich wielką dbałość o przyszłe pokolenia lasu”; „Używając zwrotu naszych podopiecznych – wielki szacun! Zaprezentowany przekrój zadań uświadomił nam, jak wieloaspektowa jest praca leśnika i z jak dużą liczbą zadań muszą się oni mierzyć na co dzień. Zrozumieliśmy też, że troska o las zaczyna się od szyszki wiszącej na dorodnym świerku”; „To niepowtarzalna okazja by w atmosferze współzawodnictwa z elementami zabawy zapoznać się z lasem i codziennymi obowiązkami leśników. Cieszymy się, że mogliśmy spędzić dzień właśnie w ten sposób” – to tylko niektóre z przychylnych komentarzy uczestników inicjatywy w którą zaangażowali się pracownicy RDLP w Lublinie.