Aktualności Aktualności

Lubelscy leśnicy uczcili Święto Niepodległości

Leśnicy z terenu RDLP w Lublinie włączyli się w obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości uczestnicząc w uroczystościach organizowanych na terenie województwa lubelskiego.

W wieczór poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości na terenie kilkunastu gmin i miast Lubelszczyzny zorganizowano akcję „Ognie Niepodległości”. Symboliczne ogniska zapłonęły z inicjatywy Komendy Lubelskiego Związku Harcerzy Rzeczypospolitej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wojewoda lubelski,  Przemysław Czarnek, przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w województwie lubelskim.

Wojewoda uczestniczył w akcji „Ognie Niepodległości” w gminie Wólka, zorganizowanej przy współudziale leśników z Nadleśnictwa Świdnik. W przemówieniu skierowanym do wszystkich zebranych odwołał się m.in. do słów Ojca Świętego Jana Pawła II.
Wolność zdobywa się poprzez odwołanie do najgłębszych wartości naszych przodków. Święty Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku, powiedział, że wolność nie jest wyłącznie darem, ale przede wszystkim jest zadaniem. Wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją ciągle zdobywać, a zdobywa się ją czyniąc użytek w prawdzie. Dziękuję Wam za to piękne świadectwo patriotyzmu – mówił wojewoda.

W organizację „Ogni Niepodległości” na terenie samorządów województwa lubelskiego zaangażowali się również leśnicy z nadleśnictw: Józefów, Kraśnik, Krasnystaw, Parczew, Puławy, Radzyń Podlaski, Tomaszów i Zwierzyniec. Oprócz zapalenia ognisk symbolizujących 99. rocznicę odzyskania niepodległości w programie uroczystości prezentowano m.in. krótkie prelekcje przypominające o znaczeniu tego święta i osobistościach, które wpisały się w odbudowę niepodległości i walkę o jej utrzymanie. W trakcie spotkań uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne.

W dniu 11 listopada, w głównych lubelskich obchodach Święta Niepodległości uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, kombatanci, służby mundurowe, pracownicy RDLP w Lublinie z dyrektorem Jerzym Sądlem oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Lublina. Lubelscy leśnicy wzięli udział we mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej odprawionej w intencji ojczyzny, by po jej zakończeniu przejść w uroczystej kolumnie na Plac Zamkowy, gdzie kontynuowano ceremonię Narodowego Święta Niepodległości. Był apel pamięci, salwa honorowa i koncert orkiestry wojskowej. Oficjalną część obchodów zakończyła defilada kompanii honorowych poszczególnych rodzajów wojsk i innych służb mundurowych oraz defilada kawalerii konnej i pojazdów historycznych. Delegacja RDLP w Lublinie złożyła wieńce pod pomnikiem pamięci żołnierzy AK-WiN ze zgrupowania mjr. Dekutowskiego-Zapory przy Zamku Lubelskim, pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim oraz pamiątkowej tablicy upamiętniającej ofiary komunistycznych zbrodniarzy znajdującej się na budynku przy ul. Świętoduskiej w którym mieścił się niegdyś areszt NKWD.