Aktualności Aktualności

Leśnicy na święcie strażaków

Lubelscy leśnicy uczestniczyli w Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej. Po zakończeniu nabożeństwa kolumna defiladowa z orkiestrą, kompaniami honorowymi Straży Pożarnej i innych służb mundurowych oraz pocztami sztandarowymi i zaproszonymi gośćmi, przemaszerowała na dziedziniec Muzeum Placu Zamkowego. Tam odbyła się część oficjalna Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka.

Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi narodowej na maszt, głos zabrał Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie, st. bryg. Grzegorz Alinowski, który wyraził wdzięczność swoim podopiecznym za trud codziennej pracy. –Dziękuję Wam za to, że pomimo niebezpieczeństwa utraty własnego zdrowia, a nawet życia wykazujecie niezwykłą odwagę i determinację pokazując, że w szeregach Państwowej Straży Pożarnej służą ludzie wyjątkowi, których należy stawiać za wzór. Podziękowania składam także na ręce obecnych tu przedstawicieli wszystkich służb, za wspólne działania i wzajemne zrozumienie, których efektem jest bezpieczna Lubelszczyzna i bezpieczna Polska.

Wydarzenie uświetniła ceremonia wręczenia awansów. 42 strażaków zostało uhonorowanych medalami i awansowanych na wyższe stopnie. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, pracownicy Komendy Głównej PSP - Dyrektor Biura Rozpoznawania Zagrożeń, st. bryg. Paweł Janik, p.o. Dyrektora Biura Logistyki, st. bryg. Edward Pruski, parlamentarzyści, oraz przedstawiciele służb mundurowych i innych instytucji współpracujących na co dzień ze strażakami z całej Lubelszczyzny, w tym delegacja pracowników biura RDLP w Lublinie, która złożyła list gratulacyjny na ręce Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

My leśnicy szczególnie doceniamy Wasz wkład w ochronę naszego wspólnego dobra jakim są polskie lasy. Jesteśmy wdzięczni za nieustanną gotowość do niesienia pomocy w walce z pożarami lasów Lubelszczyzny, za godną naśladowania służbę na rzecz ochrony ojczystej przyrody – napisał zastępca dyrektora RDLP w Lublinie ds. gospodarki leśnej Adam Kornat, gratulując dotychczasowych osiągnięć i życząc dalszych sukcesów w walce z żywiołem zagrażającym naszym lasom.

Na terenie województwa lubelskiego w Państwowej Straży Pożarnej służy 1600 strażaków. W minionym roku wyjeżdżali oni do interwencji aż 22 tys. razy.