Aktualności Aktualności

Leśne Lato - już za nami

Wędrówki po lesie latem dobiegły końca.

Kończą się wakacje i tegoroczne audycje ,,Leśne Lato” na antenie Radia Lublin. W każdą sobotę lipca i sierpnia w godzinach od 7.00 do 9.00 najpierw wspólnie wędrowaliśmy po lesie zaś od 9.00 do 10.00 na słuchaczy czekał „Leśny Jasiek" z udziałem najmłodszych miłośników przyrody.

Program „Leśne wędrowanie" jest przygotowywany i prowadzony przez redaktor Magdalenę Lipiec-Jaremek. Audycja trwa cały rok, ale w miesiącach letnich poświęcona była szczególnie zagadnieniom związanym z tematyką letnich wypraw do lasu. Pracownicy nadleśnictw między innymi Zwierzyńca, Tomaszowa i Józefowa zabrali nas do lasu: na jagody i grzyby. W „Leśnym Lecie” zagościli leśnicy – pszczelarze, leśne roje pszczół oraz pasieki wędrowne. Gospodarze opowiadali także o innych swoich pasjach np. do koni, do muzyki myśliwskiej.

Leśnicy z nadleśnictw RDLP w Lublinie pokazywali atrakcje przyrodnicze i walory turystyczne naszych lasów między innymi piękne okazy przyrody i zabytki architektury. Koloniści przebywający na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski doświadczyli kąpieli błotnych. Zostały omówione kwestie dotyczące  bezpiecznego spędzania wakacji w lesie, w tym  sprawy dotyczące zagrożenia pożarowego w lasach. Pani Redaktor sprawdziła również jakie szkody na terenie lubelskich lasów spowodowały ogromne wichury, które nawiedziły nasz region w miesiącach letnich. Czym jest kornik ostrozębny, jakim jest zagrożeniem dla lasu, w jaki sposób się z nim walczy?- tego również mogli się dowiedzieć radiosłuchacze ,,Leśnego wędrowania”. Kolejnym tematem poruszanym w ,,leśnych audycjach” był wirus ASF  – zagrożenie dla dzików i trzody chlewnej. Radiosłuchacze szukali imienia dla dębu - pomnika przyrody rosnącego na terenie Nadleśnictwa Tomaszów.  Nie zabrakło również konkursów o tematyce leśnej.

Program  „Leśny Jasiek" prowadzony przez Panią redaktor Ewa Dados lub Magdalenę Lipiec-Jaremek z udziałem dzieci i zaproszonych leśników był spotkaniem młodych radiosłuchaczy z przyrodą i lasem. Dzieci w ramach cyklu audycji  „Od nasiona do drewna" miały okazje zapoznać się z informacjami na temat poszczególnych faz rozwojowych – drzewostanów.  Poznały szkółkę leśną oraz pracę leśnika w poszczególnych etapach rozwoju lasu. Dzieci z pomocą pracowników RDLP w Lublinie próbowały wytłumaczyć trudne leśne pojęcia takie jak np.: leśnik, leśniczy, numerator, kornik drukarz, pomnik przyrody itd. Nie zabrakło ciekawostek dotyczących mieszkańców lasu oraz tropów i głosów wydawanych przez  zwierzęta leśne. Leśnicy – Radosław Rola i Marcin Wadowski opowiadali o swoich pasjach – sokolniczych i terrarystycznych. W związku z tym przynieśli do studia – jastrzębia harissa (myszołowca towarzyskiego) oraz agamę brodatą. Zachętą i inspiracją do wakacyjnych spacerów po lesie były propozycje zabaw edukacyjnych przedstawione przez Panią Anetę Sławińską. Dzieci poznały grę w detektywa szukającego tropów i śladów zwierząt, aplikację Lasów Państwowych ,,Czyj to liść? – do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych czy sposoby szukania skarbów leśnych, które mogą być pamiątką z leśnych wędrówek. Leśnicy odpowiadali również na różnorodne pytania dzieci dotyczące lasu, jego mieszkańców i pracy leśnika. Okazją do zdobycia nagród ufundowanych przez RDLP w Lublinie były pytania o tematyce leśno-przyrodniczej.

,,Leśne lato” w Radiu Lublin  już za nami – ale jesienne wędrówki po Lasach Lubelszczyzny mogą być również źródłem niezapomnianych przeżyć. Audycja ,,Leśne Wędrowanie” nadawana w soboty na antenie Radia Lublin w godzinach 7.00 – 9.00 będzie niewątpliwie inspiracją i źródłem cennych wskazówek w których lasach i jak, miło i pożytecznie spędzić czas.