Aktualności Aktualności

Konkurs z okazji Święta Polskiej Niezapominajki

W 2002 r. wraz ze ś.p. redaktorem Andrzejem Zalewskim, z Polskiego Radia (Eko-Radio), obecny zastępca dyrektora ds. ekonomicznych a ówcześnie dyrektor CILP, Pan Grzegorz Lenart zainicjował w Lasach Państwowych obchody majowego „Święta Polskiej Niezapominajki". Jest to cykl imprez i spotkań leśników ze społeczeństwem (z dziećmi, młodzieżą i całymi rodzinami), którego sensem jest promowanie walorów przyrody, przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Dodatkowo „nie-zapominajka" ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko" (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać go można w różnych środowiskach np. niezapominajka leśna, polna, alpejska i na wielu kontynentach. Najczęściej występują niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe. Jak pisze słynna poetka Maria Konopnicka w swoim wierszu pt. „Niezapominajki":

„Niezapominajki, to są kwiatki z bajki!"

Z okazji tak wyjątkowego Święta Przyrody, Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody Organizuje Konkurs pn.: „Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy z okazji „Święta Polskiej Niezapominajki" edycja XII".

Konkurs ma na celu:

  • rozbudzenie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia,
  • kształtowanie poczucia piękna i zasad właściwego gospodarowania zasobami przyrody,
  • promocja walorów przyrodniczych i krajobrazowych województwa lubelskiego,
  • popularyzowanie Święta Polskiej Niezapominajki oraz Międzynarodowego Dnia Roślin,
  • kształtowanie postaw proekologicznych,
  • rozwijanie zainteresowań oraz zdolności twórczych dzieci i młodzieży.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie została sponsorem nagród w konkursie. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 15 maja 2017 r. od godz. 10.00 w punkcie edukacyjnym na terenie Leśnictwa Zemborzyce (Zalew Zemborzycki), znajdującym się w zasięgu Nadleśnictwa Świdnik.

Szczegóły konkursu i warunki uczestnictwa na stronie internetowej LOP w Lublinie.

 

Serdecznie zapraszamy!