Aktualności Aktualności

Kartony porzucone w zaroślach

Nietypowego odkrycia dokonał jeden z pracowników Nadleśnictwa Mircze. W miejscowości Łasków znalazł w zaroślach ponad 70 kartonów z nieznaną substancją. O sprawie niezwłocznie zostali poinformowali funkcjonariusze policji.

Przybyli na miejsce policjanci z Komendy Powiatowej w Hrubieszowie zabezpieczyli 74 kartony. Okazało się, że w pudłach znajdowało się ponad 700 butelek wypełnionych glukozą. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia. Śledczy próbują ustalić kto i w jakim celu mógł zostawić na terenie nadleśnictwa kartony wypełnione pięcioprocentowym roztworem glukozy.

Zdarzały się już przypadki, że wyrzucane były niebezpieczne substancje w postaci odpadów medycznych i nie tylko, stanowiące duże zagrożenie dla środowiska – tłumaczy główny specjalista SL ds. Straży Leśnej RDLP w Lublinie, Jerzy Reja.

Art. 162 kodeksu wykroczeń stanowi „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Z ust. 3 art. 162 wynika, że oprócz kary w postaci grzywny może być zasądzona nawiązka w wysokości kosztów uprzątnięcia. Na szczęście, w tej sytuacji nie były to odpady niebezpieczne. W przeciwnym razie takie koszty mogą sięgać nawet dziesiątek tysięcy złotych. Wówczas strażnicy leśni nie będą pobłażliwi – dodaje Jerzy Reja.