Aktualności Aktualności

Jeden cel – wspólne działania

W mijającym roku pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzili edukację dzieci, młodzieży i mieszkańców lokalnych społeczności z zakresu bezpiecznego grzybobrania. W działania prowadzone na terenie województwa lubelskiego włączyli się aktywnie pracownicy biura oraz nadleśnictw RDLP w Lublinie, którzy wygłaszali prelekcje i referaty oraz przekazywali materiały szkoleniowe.

Dziękujemy za wsparcie pracownikom lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych, którzy odwiedzali przedszkola, szkoły i organizowali prelekcje dla najmłodszych razem z naszymi grzyboznawcami. Nie zabrakło spotkań dla dorosłych. Podczas jesiennej kampanii, która objęła swoim zasięgiem powiaty na terenie całej Lubelszczyzny zorganizowaliśmy 22 wystawy grzybów świeżych. Zainteresowanie tego typu formami edukacji było bardzo duże. W powiecie tomaszowskim taką wystawę odwiedziło jednego dnia ponad 1500 osób – informuje Magdalena Smolińska-Kornas, kierownik Działu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE w Lublinie.

Statystyki dowodzą, że profilaktyka zatruć grzybami prowadzona w tym roku przez pracowników Sanepidu we współpracy z leśnikami przyniosła oczekiwane rezultaty. –Mimo tak dorodnego sezonu dla grzybiarzy w tym roku na terenie naszego województwa odnotowaliśmy jak na razie 10 przypadków zatruć, podczas gdy przed rokiem zarejestrowano 19 przypadków zatruć i jeden zgon. Tendencja spadkowa, którą obserwujemy, pokazuje, że podejmowane przez nas działania mają sens. W ramach profilaktyki zatruć grzybami wydaliśmy w tym roku 671 atestów na grzyby świeże i udzieliliśmy ponad 2000 porad grzybowych – podsumowuje kierownik.

O działaniach z zakresu profilaktyki bezpiecznego grzybobrania podejmowanych na terenie Lubelszczyzny dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Wszystkim zaangażowanym w działania edukacyjne dziękował wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. –Gratuluję tym, którzy zajmują się grzybami, to jest niezwykle bardzo ważna sprawa. Liczba zatruć spada i to jest państwa zasługa, bo różnego rodzaju akcjami trafiacie państwo do świadomości ludzi, którzy w coraz większej liczbie wiedzą, że to nie jest zabawa – mówił wojewoda podkreślając jakie znaczenie mają grzyby dla naszego społeczeństwa. –To jest bogactwo naszej natury, ale i też naszej kultury, swego rodzaju dziedzictwa i tradycji grzybobrania, która jest w Polsce bardzo rozwinięta.

Spotkaniu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim towarzyszyło podsumowanie pierwszej edycji konkursu fotograficznego „Grzyby – skarby natury”, w którym uczestniczyli uczniowie szkół średnich. Inicjatywa miała na celu nie tylko wzbudzenie zainteresowania bogactwem lasów, lecz także podniesienie wiedzy na temat bezpiecznego grzybobrania. Uczestnicy musieli wykonać zdjęcia grzybów występujących w ich naturalnym środowisku. Mimo że była to pierwsza edycja tego wydarzenia, zainteresowanie ucieszyło jego organizatorów, którzy mieli nie lada problem z wyborem najlepszych spośród 98 nadesłanych prac. Lubelska dyrekcja LP ufundowała nagrody dla nagrodzonych i wyróżnionych osób, a pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej i Edukacji Przyrodniczo-Leśnej uczestniczyli w pracach komisji oceniającej nadesłane pracy.

Konkurs zorganizowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, przy współudziale RDLP w Lublinie oraz lubelskiego Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody i Lubelskiej Szkoły Fotografii. 

Prace nagrodzone i wyróżnione