Aktualności Aktualności

Dzieje w lasach zapisane

Sto miejsc związanych w sposób szczególny z historią naszej ojczyzny znalazło się na wydanej przez Lasy Państwowe mapie „Dzieje w lasach zapisane”.

Publikacja ma charakter wyjątkowy – została wydana w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Nawiązuje do niej symboliczna liczba stu miejsc położonych na terenie wszystkich siedemnastu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
Okazało się, że w polskich lasach, chociaż jest ich znacznie mniej niż przed wiekami, a także wielokrotnie zmieniały się granice państwowe, zapisało się mnóstwo epizodów związanych z historią Polski. Część wybranych wydarzeń i miejsc jest powszechnie znana, inne pozostały tylko w świadomości lokalnej. Niektóre są heroiczne i tragiczne, jak ucieczka jeńców wojennych tunelem „Harry” czy ostatnia walka majora „Hubala”, inne – radosne, jak obchody święta lasu w międzywojennej Polsce we wsi Radusz. Są też miejsca ciekawe pod względem przyrodniczym, np. owiany legendą Kamień św. Kingi czy rezerwat cisowy w Wierzchlesie malowany przez Leona Wyczółkowskiego ­­– informują autorzy projektu.

Sześć spośród stu wyjątkowych miejsc ujętych na mapie „Dzieje w lasach zapisane” znajduje się w zasięgu terytorialnym RDLP w Lublinie. To cmentarz partyzancki w Osuchach (Nadleśnictwo Józefów) gdzie rozegrała się największa bitwa partyzancka II wojny światowej w której zginęło 29 partyzantów leśników, Porytowe Wzgórze (Nadleśnictwo Janów Lubelski) jako miejsce jednej z największych bitew partyzanckich, w której w sposób szczególny zasłużyli się leśnicy i pamiątkowy głaz w rezerwacie „Nad Tanwią” (Nadleśnictwo Józefów) w miejscowości Rebizanty, upamiętniający przekroczenie granicy zaborów przez Józefa Piłsudskiego. Pamięci marszałka poświęcono również ujęty na mapie symboliczny pomnik i kopiec przy ścieżce przyrodniczo-historycznej „Brzozowica” (Nadleśnictwo Radzyń Podlaski). W publikacji znalazł się także cmentarz wojenny w Tarnawatce-Tartaku (Nadleśnictwo Tomaszów), na którym pochowano żołnierzy walczących w bitwach pod Tomaszowem Lubelskim będących jednymi z najcięższych walk w kampanii wrześniowej, a także Gościniec (Nadleśnictwo Parczew) jako miejsce stacjonowania żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lasach Parczewskich.

Mapę wykonano w skali 1:750 000. Aby pobrać wersję elektroniczną kliknij tutaj.