Aktualności Aktualności

Dąb pamięci nadleśniczego

Dotychczas status pomnika przyrody na terenie Nadleśnictwa Tomaszów miały cztery obiekty. Tomaszowscy leśnicy uznali, że na to zaszczytne miano zasługuje kolejny kandydat. Postanowili zgłosić do rejestru pomników przyrody okazałego dęba szypułkowego rosnącego we wsi Kolonia Grodysławice, w gminie Rachanie. Drzewo ma średnicę 125 cm (na wysokości 1,3 metra od ziemi) i obwód 385 cm dzięki czemu bez problemów spełnia kryteria jakie bierze się pod uwagę przy nadawaniu „tworom przyrody ożywionej i nieożywionej” statusu pomnika przyrody. –Z pewnością jest to drzewo wyróżniające się rozmiarami spośród drzew tego samego gatunku występujących na obszarze gminy Rachanie. Rośnie na otwartej przestrzeni, dlatego nie jest tak duże jak dęby rosnące w drzewostanach, ale ma rozbudowaną koronę na boki i wymiarami spełnia sugerowane kryteria. Jego widok jest imponujący – obrazuje podleśniczy Leśnictwa Tomaszów, Karol Jańczuk.

Od sierpnia 2009 roku ustanowienie pomnika przyrody następuje wyłącznie w formie uchwały rady gminy, określającej m.in. nazwę danego pomnika, jego położenie, cechy charakterystyczne szczególne cele ochrony, a także podmiot sprawujący nadzór. W razie potrzeby w uchwale należy również uwzględnić ustalenia dotyczące czynnej ochrony pomnika przyrody i wynikające z nich zakazy dla tego obiektu, obszaru lub jego części. Drzewa mające status pomnika przyrody są objęte szczególną ochroną i cyklicznym monitoringiem.

Jednym z wymaganych punktów karty ewidencyjnej będącej częścią wniosku o utworzenie formy ochrony przyrody takiej jak pomnik przyrody jest jego nazwa – „proponowana lub istniejąca historycznie”. Dąb z Kolonii Grodysławice nazwy się nie doczekał, dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Tomaszów postanowili poprosić o pomoc internautów. Zorganizowali konkurs na facebookowym profilu nadleśnictwa zachęcając obserwujących do podawania swoich propozycji, a zwycięską miała okazać się ta z największą liczbą polubień. Głosowanie trwało przez cały lipiec. Akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony internautów. Ogromne zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania leśników z Tomaszowa Lubelskiego. W inicjatywę zaangażowali się nie tylko przedstawiciele lokalnej społeczności, lecz także organizacje, stowarzyszenia, domy kultury i inne instytucje działające na rzecz rozwoju społecznego i kulturalnego.

W walce o miano zwycięzcy prym wiodły dwie najpopularniejsze propozycje – „Antoni” oraz „Aleksander”. Antoni jako wyraz szacunki i upamiętnienia śp. Antoniego Rzeźnika, wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Tomaszów, zaś Aleksander – na cześć wielkiego komediopisarza Aleksandra Fredry, rodzonego brata ówczesnego właściciela ziemi (Edwarda Fredry) na której rośnie obecnie okazały dąb. Ostatecznie, po zaciętej rywalizacji większość uczestników konkursu zadecydowała o ochrzczeniu kandydata na pomnik przyrody imieniem Antoni. Tym samym, jeśli wniosek spotka się z pozytywnym rozpatrzeniem ze strony rady gminy, piękny gest upamiętniający śp. nadleśniczego Antoniego Rzeźnika stanie się faktem.  

Na gruntach zarządzanych przez nadleśnictwa RDLP w Lublinie znajduje się 349 pomników przyrody. 247 z nich stanowią pojedyncze drzewa. Być może, dzięki staraniom leśników z Nadleśnictwa Tomaszów, dąb „Antoni” będzie jubileuszowym, 350 pomnikiem w lasach lubelskiej dyrekcji.

Więcej informacji na stronie internetowej i facebokoowym profilu Nadleśnictwa Tomaszów. Kliknij tutaj aby zobaczyć.