Aktualności Aktualności

Ćwiczenia w Lasach Janowskich

28 i 29 czerwca lasy powiatu janowskiego zamieniły się w wielki poligon doświadczalny. Wszystko za sprawą ćwiczeń ratowniczych „Lasy Janowskie 2017".

Głównym organizatorem dwudniowych manewrów przeprowadzonych w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego był komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, st. bryg. Grzegorz Alinowski przy współudziale Nadleśnictwa Janów Lubelski. W działania trwające nieprzerwanie 36 godzin było zaangażowanych ponad 500 strażaków z województwa lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i podkarpackiego wspieranych przez kompanię SGSP  z Warszawy, pracowników Policji, Straży Granicznej, Polskiego Czerwonego Krzyża, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, wojewódzkich i powiatowych zespołów zarządzania kryzysowego oraz służbę leśną z Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał serię niebezpiecznych zdarzeń, z którymi jak najszybciej musiały uporać się służby ratownicze. –W Leśnictwie Obrówka wybuchł szybko rozprzestrzeniający się pożar lasu. Nieopodal pożarzyska odnaleziono podejrzany środek chemiczny, a na blisko trzydziestometrowej wieży przeciwpożarowej zasłabł obserwator. Na domiar złego, na drzewach zawisło dwóch spadochroniarzy – relacjonuje Ewa Flis-Martyniuk, starszy specjalista SL ds. ochrony przyrody i BIP w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Dynamiczny rozwój wydarzeń zmuszał do natychmiastowego działania. Na miejscu błyskawicznie pojawiły się jednostki Straży Pożarnej, służby ratownicze. W gaszeniu pożar blisko 700 hektarów lasu pomagały również dwa samoloty patrolowo-gaśnicze typu Dromader wykorzystywane na co dzień do działań na terenie lubelskiej dyrekcji. Akcję wspomagały drony obsługiwane przez Straż Graniczną.

Służby ratownicze wspierali leśnicy z Nadleśnictwa Janów Lubelski, którzy, wykorzystując bardzo dobrą znajomość topografii terenu, odpowiadali za udostępnienie map i jak najszybsze doprowadzenie strażaków do miejsca zdarzenia. W manewrach uczestniczyli również pracownicy RDLP w Lublinie, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, Adam Kornat oraz pracownicy Wydziału Ochrony Ekosystemów, monitorując rozwój sytuacji w sztabie akcji dowodzenia. Obserwatorem z ramienia DGLP był pracownik Wydziału Ochrony Lasu, Jan Kaczmarowski. –Dzięki ćwiczeniom mogliśmy wykorzystać punkty czerpania wody, bazy sprzętu przeciwpożarowego, sprawdzić dostępność dróg dojazdowych i funkcjonowanie systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego obszarów leśnych – wymienia Tomasz Przytocki, specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej RDLP  Lublinie.

Na poziomie specjalistycznym testowano gotowość służb ratowniczych do zwalczenia pożaru na obszarze dużego kompleksu leśnego z elementami ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego. 

Ćwiczenia „Lasy Janowskie 2017" podsumował zastępca komendanta głównego PSP, st. bryg. Tadeusz Jopek dziękując wszystkim służbom za zaangażowanie.