Aktualności Aktualności

BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE – TO MOŻLIWE !

W dniu 02.10.2017 r. w godzinach 10-14 w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku odbyła się wystawa pod hasłem ,,Bezpieczne grzybobranie”. Głównym organizatorem tego wydarzenia była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdniku oraz biuro Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Lublinie.

Otwarcie wystawy było poprzedzone prezentacją dotyczącą zasad bezpiecznego grzybobrania w tym: zasad zachowania się w lesie, przygotowania do wyprawy leśnej, niespodzianek na ścieżkach leśnych przygotowanego przez Anetę Sławińską – Głównego Specjalistę SL z biura RDLP w Lublinie. Następnie wykład wygłosił Jan Nowicki - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdniku. Dotyczył on chorób i zagrożeń związanych z przebywaniem w lesie i kontaktem z leśnymi zwierzętami. Młodzi odkrywcy przyrody mogli wziąć udział w konkursach o tematyce leśnej, gdzie nagrodami były materiały promocyjne i edukacyjne z logo RDLP w Lublinie. Niewątpliwym atutem wydarzenia była bogata wystawa różnorodnych rodzajów grzybów – jadalnych, niejadalnych i trujących oraz możliwość spotkania z klasyfikatorami grzybów świeżych.  Na spotkanie z pracownikami Sanepidu i leśnikiem przybyły zarówno grupy przedszkolne, szkolne, młodzież gimnazjalna oraz dorośli w sumie około 150 osób.

"To była wspaniała okazja do poszerzenia swojej wiedzy o lesie i grzybach”- przyznawali uczestnicy wystawy.

Podobna akcja z udziałem pracowników Nadleśnictwa Krasnystaw i Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krasnystawie odbyła się w Krasnostawskim Domu Kultury. Z kolei Nadleśnictwa Lubartów i Puławy przekazały różnorodne materiały promocyjne i edukacyjne na wydarzenia dotyczące grzybobrania organizowane przez lokalne powiatowe stacje Sanepidu.