Aktualności Aktualności

,,Leśne Lato – pierwsze dwie audycje już za nami ”

W dniach 1 i 8.07.2017 r. odbyły się pierwsze letnie audycje w Radiu Lublin realizowane w ramach ,,Leśnego Lata – Leśne Wędrowanie i Leśny Jasiek".

W tegorocznej, letniej ramówce Radia Lublin audycja „Leśne lato" jest nadawana w każdą sobotę wakacji, w godzinach od 7.00 do 10.00. Audycja składa się z dwóch części: pierwsza z nich to „Leśne wędrowanie" w godzinach od 7.00 do 9.00, zaś od 9.00 do 10.00 na słuchaczy będzie czekał „Leśny Jasiek" z udziałem najmłodszych miłośników przyrody.

Program „Leśne wędrowanie" jest przygotowywany i prowadzony przez redaktor Magdalenę Lipiec-Jaremek. W pierwszych dwóch audycjach były poruszane miedzy innymi sprawy dotyczące zagrożenia pożarowego w lasach. Leśnicy Nadleśnictwa Włodawa i Parczew opowiedzieli jak wygląda ochrona przeciwpożarowa  na ich terenie. Zostały omówione kwestie dotyczące  bezpiecznego spędzania wakacji w lesie. Zobacz więcej

Pani Redaktor sprawdziła również jakie szkody na terenie lasów RDLP w Lublinie spowodowały ogromne wichury, które nawiedziły nasz region kraju w ostatnim czasie. Na grzyby między innymi owocniki grzyba pieprznika jadalnego czyli popularnej kurki do Nadleśnictwa Zwierzyniec zabrał radiosłuchaczy Z-ca Nadleśniczego - Ryszard Teterycz oraz Specjalista Służby Leśnej Krystyna Kozłowska. Kliknij tutaj

Nie zabrakło również konkursów o tematyce leśnej.

Program  „Leśny Jasiek" prowadzony przez Panią redaktor Ewa Dados z udziałem dzieci i zaproszonych leśników to spotkanie  młodych radiosłuchaczy z przyrodą i lasem. W pierwszych dwóch audycjach uczestniczyli pracownicy biura RDLP w Lublinie – Pan Radosław Rola i Pani Aneta Sławińska.

Dzieci w ramach cyklu audycji  „Od nasiona do drewna" miały okazje zapoznać się z informacjami na temat nasion drzew w tym: skąd się biorą nasiona, jak są zbierane, gdzie są przechowywane oraz gdzie i jak następuje ich wysiew. Młodzi radiosłuchacze poznali również szkółkę leśną i rolę leśnika – szkółkarza w opiece nad małymi drzewkami –sadzonkami. Dzieci słuchały głosów jakie wydają różne gatunki zwierząt leśnych.  Nie zabrakło ciekawostek dotyczących mieszkańców lasu. Dzieci próbowały wytłumaczyć pojęcia leśne takie jak: leśnik, leśniczy, szkółka leśna. Leśnicy odpowiadali również na różnorodne pytania dzieci dotyczące lasu, jego mieszkańców i pracy leśnika. Okazją do zdobycia nagród ufundowanych przez RDLP w Lublinie były pytania o tematyce leśno-przyrodniczej.

Zapowiedzi audycji "Leśny Jasiek" na stronie Radia Lublin:

Zapowiedź audycji z 1 lipca 
Zapowiedź audycji z 8 lipca

,,Mamy nadzieję, że te audycje będą inspiracją do spędzania wolnego czasu w lesie, poznawania życia lasu oraz pracy ich gospodarzy – leśników".

Zapraszamy do letnich wędrówek po lesie z lubelskimi leśnikami na antenie Radia Lublin.