Aktualności Aktualności

"Leśne lato" - ciągle trwa

W dniach 15 i 22.07.2017 r. odbyły się kolejne letnie audycje w Radiu Lublin realizowane w ramach ,,Leśnego Lata – Leśne Wędrowanie i Leśny Jasiek".

W tegorocznej, letniej ramówce Radia Lublin audycja „Leśne lato" jest nadawana w każdą sobotę wakacji, w godzinach od 7.00 do 10.00. Audycja składa się z dwóch części: pierwsza z nich to „Leśne wędrowanie" w godzinach od 7.00 do 9.00, zaś od 9.00 do 10.00 druga - „Leśny Jasiek" nagrywany jest z udziałem najmłodszych miłośników przyrody.

Program „Leśne wędrowanie" jest przygotowywany i prowadzony przez redaktor Magdalenę Lipiec-Jaremek. Podczas dwóch ostatnich audycji o akcji „Prastary Dąb, nazwij nasz pomnik" i o szukaniu imienia dla dębu - pomnika przyrody opowiedział Karol Jańczuk. Ww. akcja odbiła się szerokim echem w lokalnych mediach i portalach społecznościach. Ścieżki Nadleśnictwa Tomaszów przemierzaliśmy wraz ze strażnikiem leśnym - Tomaszem Kotowiczem. Naszym przewodnikiem był także inżynier nadzoru Grzegorz Dżugaj. Leśnicy opowiadali o ,,darach lasu" i pszczołach, które coraz częściej hodowane są na śródleśnych polanach. Byliśmy także na powierzchni leśnej, gdzie trwają prace związane z usuwaniem drzew zaatakowanych przez kornika ostrozębnego. Zagrał nam również „Odzew" Zespół Sygnalistów działający przy Nadleśnictwie Tomaszów. Nie zabrakło konkursów o tematyce leśnej.

Leśne wędrowanie – 15.07.2017 r.
Leśne wędrowanie – 22.07.2017 r.

Program  „Leśny Jasiek" prowadzony przez Panią redaktor Ewę Dados lub w zastępstwie Panią redaktor Magdalenę Lipiec-Jaremek z udziałem dzieci i zaproszonych leśników to spotkanie  młodych radiosłuchaczy z przyrodą i lasem. W dwóch ostatnich audycjach z ramienia RDLP w Lublinie uczestniczyła Pani Aneta Sławińska.

Dzieci w ramach cyklu audycji „Od nasiona do drewna" miały okazje zapoznać się z informacjami na temat: jak wygląda podróż drzewka do lasu, jak sadzi się nowy las, ile jest sadzonek na 1 hektarze, czy las może powstać sam, co dzieje się z nasionkiem kiedy upadnie na ziemię i trafi na odpowiednie warunki, jak rozsiewają się nasiona.

Młodzi radiosłuchacze poznali nowe słowa związane z lasem, w tym: sadzonka leśna, kurka czyli pieprznik jadalny.

Tematem audycji były również skarby leśne czyli rzeczy, które można zabrać z lasu i mogą być naszą pamiątką z wypraw leśnych, a więc kora drzewa, liście, żołędzie, kamyki itd. Nie zabrakło ciekawostek dotyczących mieszkańców lasu oraz ich tropów i głosów wydawanych przez  zwierzęta leśne. Leśnicy odpowiadali na różnorodne pytania dzieci dotyczące lasu, jego mieszkańców i pracy leśnika. Okazją do zdobycia nagród ufundowanych przez RDLP w Lublinie były pytania o tematyce leśno-przyrodniczej.

Leśny Jasiek – 15.07.2017 r.
Leśny Jasiek - 22.07.2017 r.

Mamy nadzieję, że te audycje będą inspiracją do spędzania wolnego czasu w lesie, poznawania życia lasu oraz pracy ich gospodarzy – leśników.
Zapraszamy do letnich wędrówek po lesie z lubelskimi leśnikami na antenie Radia Lublin.