Aktualności Aktualności

„ECHO LEŚNE”

DODATEK Z PÓŁNOCNYCH NADLEŚNICTW LUBELSKIEJ DYREKCJI LP

10 maja ukazał się pierwszy w tym roku numer  „Echa leśnego”, dodatku do tygodnika regionalnego „Echo Katolickie”. Prezentujemy w nim różne wymiary pracy północnych nadleśnictw RDLP w Lublinie: Białej  Podlaskiej , Chotyłowa, Radzynia  Podlaskiego, Parczewa, Międzyrzeca, Sarnak i Włodawy. Numer otwiera strona, poświęcona ważnym wydarzeniom z życia lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

 

Tym razem czynimy to w roku szczególnym, 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dlatego też pojawiają się tematy na styku lasów i historii, pokazujące m.in. miejsca walk o wolność naszej ojczyzny, w których także leśnicy zapisali się złotymi zgłoskami. Nasze lasy skrywają wiele takich miejsc. Jednym z  symboli budowania pamięci historycznej  jest pomnik leśników, poległych i pomordowanych w walce o wolną Polskę, który zostanie odsłonięty 8 czerwca  w Janowie Lubelskim podczas ogólnopolskich obchodów Święta Lasu. Odbywać się one będą pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przy okazji przypominamy tradycję obchodzenia Święta Lasu, sięgającą czasów II Rzeczypospolitej.

 

Sto lat temu, kiedy odradzała się niepodległa Polska, formowały się także pierwsze polskie nadleśnictwa; wśród nich jest Nadleśnictwo Parczew. Nasze lasy kryją w sobie wiele pomników i mogił, dowodzących niezwykłej historii, jaka się tu działa. Leśnicy zaś czczą pamięć poległych, dbając o miejsca ich wiecznego spoczynku. Pochylamy się nad nimi w tekstach z Nadleśnictwa Międzyrzec i Nadleśnictwa Biała Podlaska. Prezentujemy również sylwetkę leśnika, z terenu obecnego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, wyróżnionego medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Przypomniana została historia rakiety V-2, której poligonem był teren obecnego Nadleśnictwa Sarnaki. Pokazujemy też co kryje się pod określeniem – „Rzeczpospolita Włodawska”, a na przykładzie Nadleśnictwa Chotyłów przypominamy historię Przysposobienia Wojskowego Leśników.

„Echo leśne” ukazało się dzięki współpracy Oficyny Wydawniczej „Podlasie”, wydawcy „Echa Katolickiego” i RDLP w Lublinie, w nakładzie 12 tys. egzemplarzy.